školní jídelna

5. srpen 2017

V mateřské škole děláme maximum proto, aby bylo jídlo pro děti zdravé a chutné. Hlavní podíl na výchově Vašich dětí ke zdraví a zdravé výživě, však zůstává na Vás jako rodičích. Je proto na místě, abyste pravidelně sledovali jídelní lístek v mateřské škole, motivovali děti ke konzumaci možná méně oblíbených, ale důležitých pokrmů a v neposlední řadě také výběrem domácí stravy doplňovali jídelníček mateřské školy.

V mateřských školách se vaří dle výživových norem pro děti předškolního věku a nabídka jednotlivých skupin potravin je sledována pomocí tzv. Spotřebního koše. Jídelníček je připravován na měsíc dopředu, tak aby byly splněny požadavky příslušné vyhlášky a také patřičná pestrost pokrmů. I v naší mateřské škole sestavujeme jídelníčky dle doporučené pestrosti, kterou vypracovali odborní pracovníci Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje, a která je uznána Ministerstvem zdravotnictví. Rádi bychom Vám doporučení, kterými se řídíme představili v tomto informačním letáku.

Pokrmy jsou zkombinovány tak, aby byla zajištěna dobrá stravitelnost, dostatek živin a ochranných faktorů. Vedoucí stravování a kuchařky jsou proškolené a dále pravidelně vzdělávány v oblasti výživy.

Co by Vás v jídelníčku mohlo překvapit?

Každý týden je zařazován jeden bezmasý nesladký, zpravidla zeleninový pokrm. Tyto pokrmy dodají dětem vlákninu, vitaminy a minerální látky tak, aby byla podporována přirozená imunita. Nemusíte se obávat nedostatku živočišných bílkovin, těch je i tak v jídelníčku dostatek pro zdravý růst a vývoj dětí.

Dvakrát za měsíc se dětem nabízí sladký pokrm. Z důvodu lepší stravitelnosti jsou před sladkými pokrmy podávány zeleninové, nikoli masité polévky a stejně tak i před pokrmy luštěninovými.

Pravidelně jsou zařazovány také luštěniny. A to formou luštěninových polévek, pomazánek a pokrmů. Je doporučeno podávat luštěniny v menších porcích a častěji tak, aby byla zajištěna jejich lepší stravitelnost. Luštěniny mohou být proto i součástí pomazánek, rizot, salátů, gulášů apod. Luštěniny jsou kombinovány s obilovinami a tím je zajištěna kompletní bílkovina. Luštěniny se tak stávají vhodným zdrojem bílkovin a minerálních látek, a to bez obsahu živočišných tuků a cholesterolu. Luštěniny je proto nutričně výhodnější zkombinovat s chlebem a dušenou zeleninou nebo zeleninovým salátem, než s uzeninou či uzeným masem. Kombinace luštěnin a uzenin není doporučena, neboť je pro děti i dospělé osoby velmi zatěžující, špatně stravitelná a vzniká velké množství odpadních látek, které zatěžují ledviny, játra a klouby.

Do jídelníčku zařazujeme také rýži natural nebo parboiled. Pro děti jsou velmi vhodné obilné kaše, mezi které patří např. kaše z obilných vloček, jáhel, rýže apod. Jako zavářku do polévky používáme potraviny, které se vždy na území České republiky dříve hojně konzumovaly, a to: jáhly, pohanku, kroupy, obilné vločky. Používáme také lehce stravitelný kuskus. Do jídelníčku pravidelně zařazujeme celozrnné pečivo a občas také celozrnné těstoviny.

Zeleninu nabízíme tepelně upravenou i syrovou. Tepelně upravená je součástí polévek a pokrmů a je velmi důležitá jako zdroj živin a vlákniny. Syrová zelenina je podávána jako doplněk dopolední přesnídávky či odpolední svačiny nebo jako salát. Zdravou a chutnou součástí zeleninových salátů je kysané nesterilované zelí, které podporuje a obnovuje střevní mikroflóru a tím posiluje imunitu. Ovoce samozřejmě preferujeme čerstvé.

Na jídelníčku se objevují pravidelně ryby a kuřecí maso. Nezapomínáme ani na mléčné výrobky, které jsou výrazným zdrojem vápníku a do jídelníčku je řadíme denně, neopomínáme ani mléčné kysané výrobky. Mléko považujeme za pokrm, nikoliv nápoj, proto jsou v průběhu celého dne k dispozici nemléčné nápoje v rámci zajištění pitného režimu.

Z nápojů jsou doporučené čaje, ředěné 100% džusy a také voda a minerálky. Snahou je nápoje nepřeslazovat. Pro zdravé děti nepreferujeme umělá sladidla. Jako součást pitného režimu nabízíme také pitnou vodu.

Uvítáme Vaši spolupráci, nápady a podněty.

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!